ATOM365 - bezpečná práce odkukoliv, na jekémkoliv zařízení, kdykoliv.

Svět se již změnil, nebezpečí číhá doslova na každém kroku. Nejohroženějšími jsou vaši uživatelé, díky jejich nevědomé chybě, může dojít k prolomení ochran, o které se tak pečlivě staráte......
Přinášíme několik tipů, které vám pomohou získat kontrolu nad vaším IT, poskytnou uživatelům volnost a práci odkukoliv.

Jsem IT administrátor, jak mám řešit IT bezpečnost?

Tipy, triky, rady jak na zabezpečené IT prostředí.

Budujte povědomí

Budujte povědomí o kybernetické bezpečnosti mezi uživateli. Vzdělávejte je a vychovávejte, vysvětlujte, opakujte. Motivujte uživatele ke spolupráci, aby neměli obavu se na vás obrátit, pokud se jim bude zdát, že se na jejich zařízeních děje něco podezřelého. Vždy je lepší preventivní poplach, než řešení důsledků reálného kybernetického útoku.

Začněte osvědčenými postupy

Jedním z hlavních osvědčených postupů, které byste měli používat, je, abyste na lidi ve své organizaci mysleli stejně, jako na vaše zákazníky. Je jasné, že to není to vždy jednoduché. Je potřeba udržovat systémy, zajištovat zabezpečení, řídit se přitom pokyny a reagovat na požadavky rychle a profesionálně. Práci vám usnadní, pokud budete mít dokumentované standardní postupy, informace o připojení, pravidelné úkony údržby a pohotovostní plány pro obnovu po havárii.

Zálohujte a ověřujte

Provádějte pravidelně zálohování, která pomůžou obnovit data v případě jakéhokoliv problému. Rozsah a četnost záloh si jasně definujte - měla by odrážet citlivost a důvěrnost dat a to, jak jsou důležitá pro vaši organizaci. Provádějte také pravidelně ověření účinnosti obnovy dat z těchto záloh.

Monitorujte

Monitorujte funkce jednotlivých systémů, analyzuje a vyhodnocuje zabezpečení vašich serverů a aplikací, protože tím chráníte i data v nich. Usnadnit práci vám můžou i speciální monitorovací programy. Jedním z nich je např. ATOM, nástroj pro provozní a bezpečnostní monitoring.

Testujte dodržování pravidel

Testujte uživatele, zda plní nastavená pravidla a dodržují vytyčené mantinely, protože útok může přijít kdykoliv. Testujte také vaše recovery plány, abyste v případě nutnosti nebyli zaskočeni, že něco najednou nefunguje tak, jak by mělo a jak jste očekávali.

Automatizujte běžné úkony

Využijte automatizaci, ušetříte si práci a zároveň i snížíte riziko spojené s možnou chybou uživatele ve vaší organizaci. Automatizované úkony spojené s reakcí na bezpečnostní incident (např. zakázání účtu uživatele, odpojení od sítě atd.) jsou výborným pomocníkem a můžou rychle a snadno zabránit šíření nákazy.

Zabezpečte privilegované účty

V každé organizaci jsou systémy, jejichž důležitost je pro organizaci je nesporná. Privilegované účty k těmto systémům vyžadují mnohem komplexnější a detailnější řízení přístupů. Pro existující privilegované účty využívejte proto řešení, která umožňují správu, monitoring a audit privilegovaných identit a která zabrání možným neoprávněným přístupům nepovolaných zaměstnanců a umožní předcházet unikům citlivých dat.

Aktualizujte a inventarizujte

Nezapomínejte inventarizovat HW a SW, který spravujete ve vaší organizaci. Stejně tak aktualizujte a hlídejte, zda aktualizují i uživatelé ve vaší organizaci.

Poznejte příběhy organizací a poučte se jak se vyhnout základním chybám.

Připravili jsme pro vás tři příběhy organizací, jako je ta vaše. Ponaučte se jak se vyhnout základním chybám při správě IT prostředí.